haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Argon-40 undergoes positron emission
3 of 10Me estásnerviosa hoy. ¡Maneja despacio por favor!ANTTITETsiguiendotrayendoIDENILITTLEponiendodurimiendoSSirviendoTERERHTSedBERSocrative​
Which are points on the graph of y = 1.5 + ⌈x⌉
What is the area for this
Fix any punctuation or capitalization errors below. Click "Submit Answer" if thereare none.Samantha Arias offered me some of her sundae, but Iwas too: full, con
In the following equation, when x=0, what is the value of y? 3x + 4y = 12
The following question has two parts. First, answer Part A.Then, answer Part B.A number cube that has sides numbered 1 through 6 is rolled180 times.Part AHow ma
Translate the point A at (3,5) down 2 and right 1.*
In which process do animals turn food energy into a form their bodies can use?
The 40 kg roll of paper rests along the wall where the coefficient of kinetic friction is µk = 0.2. If a vertical force of P = 40 N is applied to the paper, det