haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

If you're currently earning $9.25 per hour and you received a 4% increase, what would be your new hourly rate
What value is the 9s in 299?
what is the number 8.293 round in the tenths
sixteen action figures are arranged equally on 2 shelves. How many action figures are on each shelf?Model the problem with both an array and a labeled tape diag
Organisms are discovered to be living in a deep-sea trench. They are most likely _____. a. eukaryotes b. viruses c. archaeabacteria d. eubacteria
Dry ice, or solid carbon dioxide, has the molecular formula CO2. How should you classify it? element compound mixture colloid suspension
After the war of 1812, the first expansionist goal of the republic was the acquisition of a. Canada b. california.the Oregon country florida
what is 1/6 in decimal
Which of the following is a characteristic of a nation? a sovereign government a large population a strong economy an official language
For whom did the Massachusetts Bay Colony provide a safe religious haven?