krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

What feature of chinese writing helped people to understand it even if they spoke a different language
Lisa's opportunity cost rate is 10 percent compounded annually. how much must she deposit in an account today if she wants to receive $3,200 at the end of each
Can someone help me please lol :) WILL MARK BRAINLIEST!!
Find the measures of angles in triangle ABC if m∠A: m∠B: m∠C= 2:3:4
Major parties sometimes adopt third party issues. Question 19 options: True False
Which statement best expresses the theme of the short story?
S=2×πrh, solve for r. I got S/2xh=r is that right?​
Wich of the following is an example of an interest group ?
Ning wants to gather data about humidity for a science project. Which of these are needed to gather data? A information B an input device C an output device
Find an equation of the curve that satisfies dy/dx = 102yx^16 and whose y-intercept is 6. y(x) =