krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

A person who supports gay marriage listens to a televised debate between two politician on either sid of the issue
JUST A LIL HELP PLZZ I WILL REWARDD FRFR What is the method for drawing conclusions that uses both the information you already have and what the text says to ma
y = 2x + 1 on a graph
One advantage associated with driving on side streets is Drivers more likely to be attentive Lighter traffic during rush hours Multiple lanes of traffic in ea
what is a substance that can not be broken down into any other substance by either chemical or physical means
Noelle has 3 pieces of ribbon that are 2 yards each. she uses 4 pieces that are each 2 feet long. how much ribbon does noelle have left
How has Ancient Rome affected the American legal system?
I dont have a sewing machine so please help. Much appreciated.
What protects the Earth from meteorites and the sun's rays? (4 points) Select one: a. The jet stream b. Wind c. The oceans d. The atmosphere
Is the group of words a sentence or a sentence fragment? Sometime during the summer. A. sentence fragment B. sentence