Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

A nation that was not an Allied Power of World War I was: Following World War I, how did Wilson propose to have world peace? through the Fourteen Points the Le
Gametes are normally _____. haploid diploid
is 5/10 equivalent to 6/12
Representatives from what estates comprised the estates-general? Daimyo Clergy Nobility Samurai
What is the solution to the equation n= -1 n= 2 n=5/3 n= 5/2
Muscular endurance is fueled by anaerobic energy. a. True b. False
There are 30 students in a class, including 16 boys. Write each ratio. A. Girls to boys. B. Boys to Girls. C. Girls to all students D. Boys to all students
The People's Republic of China regards Taiwan as a. an independent country. b. a sovereign ally. c. one of its provinces. d. an autonomous region.
What is the mass and weight of a 10kg object on earth?
_________ is an example of a word that has a different meaning in American English than in British English. a. Yes b. Home c. Biscuits d. Love