Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

With ___, a law or set of laws are created to give a policy legal force
what is the chemical formula for calcium carbide
Kylie spent $20 on rides and snacks at the state fair if x is amount you spent on rides and why is amount you spent on snacks the total amount you spend can be
What does 69,494 round to the thousands place ?? Help quick !!!!
what is indian religious beliefs
When dealing with stress, having to expend too much mental or physical energy over too long a period of time is known as: high demand high effort low c
What research is being done on the gene that controls itching?
Which shows the graph of the solution set of y < 1/3 x – 2?
How did the outcome of the war affect the Federalist Party's efforts to change the Constitution?
how does stable weather affect an ecosystem