lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression for x = 3, y=13, and z = 5. 12x−3y/4x−z plz help
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
An important function of international institutions during times of crisis is to Select one: A. make goods nonrival. B. make goods nonexcludable. C. prevent fre
Will give Brainliest Please answer fast Explain some of Anaxagoras teachings and theories on science?
The scale drawing of a rectangular city park measures 10.0 cm(width) by 5.0 cm(length). The scale of the drawing is 1.0 cm = 4.5 meters. What is the actual leng
What are three stages of interphase?
Use a subordinate conjunction to combine these two sentences into one sentence. The journalist met a source at the hotel. This way he would get facts for an art
03.01 WILL MARK BRAINLEAST What type of neighbors were the Aztec people?
plssssssssssssss help quick
how long should a cover letter be in your own words?​