lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

If you bring your cousins to the picnic, they will be
What is the predicate noun? What is the word in the subject that it renames? 3) Even though Hope likes every kind of ice cream, chocolate is her favorite flavor
Once somebody has a sensory cell, they have that cell for life. T or F
If you wanna buy a Monitor, please explain why you wanna buy it! PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Trajectory is to path as objective is to
The pair of points is on the graph of an inverse variation. Find the missing value. (5, 4) and (x, 7)
A girl is born into a family that has traditionally been seen as middle class in her society. she takes a job as an entrepreneur and makes a great deal of money
24 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mr. Yu applies 1/2 ounce of fertilizer to every 5/8 square meter of his lawn. How many ounces of fertilizer does Mr
Individuals have to choose whether to save or invest since it is not recommended to do both True or false?
What are Buddhist beliefs? Choose all answers that are correct. A. If you follow the rules of your caste, you will be reborn into a higher caste. B. Suf