shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

An oak tree that is 220 years old produced acorns at two different rates. Until it reached maturity, it produced an average of 900 acorns a year. However, once
Give an example of oxidation reaction which can be a nuisance
If a=3 and b=5, what is the value of 3a + b to the power of 2?
Which statement best describes how the energy stored in ATP is released to drive biochemical reactions? a. Energy is released when the ribose sugar reacts with
Simplify (7-8i)+(-12-4i)
what forces led Americans to declare war on Britain in 1812?
how did the constitution fix the problems for no executive branch?
K stands for a whole number. K + 7 is greater than 100 K - 7 is less than 90 Write all the numbers that k could be. Please help me
-2 (x-7)=-(2x+5) solve for x
The atomic number of an atom identifies the number of protons in its nucleus. If the overall charge on the atom is neutral, what must the atomic number also ide