shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

Angiosperms can be classified as __________. (Select all that apply.) a.) a nonvascular plantb.) seedlessc.) having seedsd.) a vascular plantIll give you brainl
Gareth buys 2 oranges he pays with £1 coin and gets 52p change work out the cost of 1 orange
The mean of 5 numbers is 14. If the first four numbers in the data set are 12, 17, 24, and 11, what is the value of the fifth number? a. Write an equation to f
Three Obstacles that can hinder one from achieving life goals​
On Derwin farm there is a total of 50 chickens and cows. If there are 118 legs, how many chickens are there?
Which singing range uses falsetto? soprano countertenor contralto
(A) Explain ONE way in which Japan responded to the economic crisis after 1900 differently from United States. (B) Explain ONE way that the ideas of John Maynar
Where did people of Jewish heritage live throughout history?
You are part of a police unit that has found a powder in a suspect's home. You think it might be a new drug called XYZ. XYZ is an ionic compound that dissolves
Anyone want to talk I’m bored