bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best defines 3 to the power of 2 over 3? Square root of 9 Cube root of 9 Cube root of 3 Square root of 3
Jim does research in Antarctica. He frequently endures extremely low temperatures. Explain how his skin, muscles, and metabolism help him to maintain his body t
I'll UpVote, Just Someone Please Help Me! For One Of My Math Problems, It Says To "Predict" The Answer. What Do They Mean By Predict? Does It Mean To Just Solve
You are asked to use the grouping method to factor x2−14x+33x2−14x+33. How should the term −14x−14x be rewritten?
How do you put 12 over 60 in a simplest form
I need help with this question
What is 5.105 rounded to tge nearest hundredth?
Slope is 0 and (0,5) is on the line
State if the three numbers can be the measures of the sides of a triangle
Jenny earned 92 of a possible 120 points on a test. She lost 4 points for each incorrect answer. How many incorrect answers did she have ?