bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

If m b.286 c. 74 d. 37 e.143
6. Why did immigrants turn to political machines?
What is paraphrasing? -a sentence that explains the intent of the paragraph -restating text in your own words -the key point about a topic -writing sentences th
Select the correct answer Select the phrase that best completes this sentence. Aquí en el museo tú enseñar a los visitantes diferentes obras de arte. A. haber q
What is the slope and y-intercept in the equation y = 5x - 7?
Why did Andrew Jackson's followers accuse John Quincy Adams of stealing the election in 1824?
SOME HELP! PLZ! Which words in the sentence make up the prepositional phrase? Yesterday evening two crickets hopped into the garage. A. Yesterday evening B. cr
Atom X has 50 nucleons and a binding energy of 4.2 10^11 J. Atom Z has 80 nucleons and a binding energy of 8.4 10^11 J. Which atom has the greater binding energ
(x + y + 3)(x + y - 4)
if I have 40 ft of cloth how many dresses can I make if each dress is 2 ft and 6 in ​