Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

b) Evaluate 27 : 32.
An electric motor turns a flywheel through a drive belt that joins a pulley on the motor and a pulley that is rigidly attached to the flywheel. The flywheel is
Find the value of x, image attached below
A supermarket has a length of 150 feet.the area of the supermarket is 1,350 feet squared.what is the width of the supermarket
31. Ella maquilla en el espejo А.te B. se C. nos D. me
What is a hot spot? ( Must be in your own words) Pleaseeee Hurryy
Brainy thingy please helpppp thank you
What is one waythe U.S. House of Representatives differsfrom the Senate?
The expression (x^3) (x12) is equivalent to x^n. What is the value of n? 3 and n are exponents
This my song so tell me if yall like it- Tell me that you'll never let me down (down) Down (down) 'Cause you're my final breath before I drown (drown) Drown (dr