Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

Who is the arrangement for automobile insurance between?
how does matter move through biogeochemical cycles
What is green power?
The overture to A Midsummer Night's Dream is a one-movement work A. famous for the interplay of piano, violin, and cello. B. that presents the same basic musica
Kyle made cookies for a bake sale. he made 20 cookies in the shape of a flower and 32 cookies in other shapes. what is the probability that a randomly chosen co
What is the slop of a line parallel to y=-5\2x+6
Major depression is diagnosed about ____ in women as in men.
Identify the coefficients in the following expression. -7x + 8y - 3z + y - 9
MATH HELP PLEASE. ( 40 PTS )
By observing sunspots, galileo concluded that the sun _____.