alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

identify the sentence that uses correlative conjunctions. a. not only did nia write the script, but she also acted in it. b. nia borrowed my video camera, but s
which president was shot on july 2nd
for which of the following sequences is it true that every term (after the first one) is 4 less than the previous term A. -3,1,5,9 B. 9,5,1,3 C. 7,3,-1,-5 D.
0.61X 0.45 what do I need to put in the blanks
select the predicate adjective(s) (if one or more is present). kathy is helpful. kathy is helpful there is no predicate adjective in the sentence.
Which equation shows the quadratic formula used correctly to solve 7x2 = 9 + x for x?
Help need plz thx ASAP
what led to the passing of the GI bill and how did it affect many Americans?
at what value of x does the graph of the following function f(x) have a vertical asymptote f(x)=4x/3x-6
Many of the blacks fought for the north in the latter part of the war. true false