alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

find out the value of x​
how can one prevent getting sexually transmitted infections (sti)?
make a list of advantages of public participation.​
Explain what the slope and intercept mean in the situation. The graph shows the cost in dollars, y, of a muffin delivery and the number of muffins, x, ordered.
ellen made a 50$ down payment on a $170 bicycle. if she pays the rest of the cost of the bicycle in $30 payments, how many payments must she make?
Write an equation of the line in​ point-slope form that passes through the given points in the table. Then write the equation in​ slope-intercept form. x 5 10 1
help will mark as brainliest ​
At the end of Romeo and Juliet, both families seem to... Group of answer choices go into seclusion renew their hatred and have a bloody feud punish the Friar an
FILL IN THE BLANK!!! PLEASE I DONT HAVE MUCH TIMEde la, du, des or de l'A la Librairie, jachete ...... magainzines
water and oxygen can move across the membrane of the alveoli in the lungs.how would their paths through the alveoli cell membrane differ