pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Please help me Idk this
which of the following statements regarding Standards contained in the FASB accounting standards codification (ASC) is true? (A) They were created in 2009 when
Construct a 99​% confidence interval of the population proportion using the given information. x=80 n=200
What region of the spectrum best corresponds to light with a wavelength equal to: (1) the diameter of a hydrogen atom (2) the width of your pinky finger (3)
45. A particle moves in a straight line with an initial velocity of 30 m/s and constant acceleration 30 m/s2 . (a) What is its displacement at t = 5 s? (b) What
During 2015, equipment with a book value of $40,000 and an original cost of $210,000 was sold at a loss of $3,000. how much depreciation expense was recorded on
An organization ensures that users are granted access to only the data they need to perform specific work tasks. What principle are they following? A. Principl
the formula for the area of a circle is A pi r^2 what is the radius of a circle with an area of 400 pi cm^2
A researcher thinks that a person's mood has an effect on how helpful that person is likely to be. To test this, the researcher has some research participants c
during the age of discovery the purpose of the most european exploration was to search for recourses and trade routes and to