pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

5. A tank initially contains 20 lb of salt dissolved in 200-gallon of water. Starting at time t = 0, a solution containing 0.5 lb of salt per gallon enters the
3. Six Flags charges $16 for a refillablesouvenir cup, then $1 for each refillusing that cup. Disneyland charges $20for a refillable Mickey Mouse cup, andcharge
Which three parts of this passage from chapter 6 of Emily Brontë's Wuthering Heights show that Hindley Earnshaw did not care about the well-being of Catherine a
The ___fought bravely for the colonists, who doubted their abilities. Select the best answer from the choices provided. A. Black Brigade B. Ethiopian Regiment C
Please help!!!! got to do this for math
What is the proper scientific notation for 1234? O 1.234x103 O 0.1234x104 O 1.234x102 O 12.34x102
A set X is said to be closed under multiplication if for every X1, X2 E X we have X1X2 E X. Let A be the union of all bounded subsets X CR that are closed under
Escribir un párrafo descriptivo o narrativo que contenga adjetivos y pronombres posesivos. identifique estos.
997,010 rounded to the nearest ten thausand
Which question relates to finding the theme of a text? What happens first in this story? What do the characters experience? What is the setting of the story? W