britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

The corner store sells a super-size granola bar for $4. How much do four super-size granola bars cost?
What is the most likely outcome? it will become a permanent magnet because the domains will remain aligned. it will become a temporary magnet because the domain
Write an essay to present an argument that either supports or opposes the decision to award a singer-songwriter the nobel prize in literature. your argument sho
I need the answer please!!!!
Write the code for a mapping that generates a list of the absolute values of the numbers in a list named numbers.
What's important to know or understand about the process of "life review"? Explain
Algun argumento en contra sobre el tema: EL dinero da la felicidad?Any argument against the topic: money gives happiness?
The most fundamental purpose of government is defense, not empire...........Joseph Sobran - A.provide national security -B.maintain social order -C.Oprovide for
Please help i'm stuck on this and it's due soon, questions are in the images, will give brainliest! Assume that you are a crime scene investigator and you have
When you start an online course, what should you do to make sure you have access to college resources