britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Four times the difference of a number and five is four. Find the number
In many cities you can stay at a Holiday Inn in the downtown area, in a suburban community, or near the airport. These Holiday Inn establishments are examples o
A ratio station is allowed by the FFC to broadcast over an area with a radius of 219mi. how much area is this?
can someone please help me with this?? i don’t know how to do it
what’s the answer to this and working out
ericka, a realestate agent, specializes in leasing apartments. her commision is 150% of her clients monthly rent. last week, she earned $850 in commision for an
why is the Supreme Court job important in the United States?
Make x the subject y=mx+6 Please answer !!!
word problem plz help thanks fam 7.04​
PLS HELP ME WITH THIS QUESTIONNN