britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

India has the fourth-largest reserves of a. uranium. c. oil. b. iron. d. coal. a b c d
Why do you think taking a art class is important?❤
The two houses of congress are the _____ and the _____. select the two that apply.
What is a level 7-8 grade science fair project I can do?
Which of the following statements is true? a. you should never use a blog as a source, because it will reduce your credibility. b. you can use blogs selective
Describes the relationship between computers and the people who use them to perform their jobs.
Chronic stress a. affects only adults b. is always within a person's control c. builds up over time d. high blood pressure
Who was in bagel heights battle?
Brielle excersise for 3/4 hour each day for 6days in arow.altogether,how many hours does she excersise during 6 days?
An object moving at a constant velocity will always have a what