aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between 6z and z6
A carpenter has a board 18 1/2 feet long. He needs to cut as many 1 3/4 feet-long pieces as possible. How many pieces can the carpenter cut? Explain how you how
Traditional legend says that Romulus and Remus founded the city of _____________.
Which of the following is not true of the punctuated equilibrium theory? 1. a. It was inspired in part by patterns observed in the fossil record. b. It suggest
Whom did Jefferson send to negotiate the sale of New Orleans? A. James Monroe and John Quincy Adams B. James Madison and Alexander Hamilton C. James Monroe and
For a book called Maniac Magee ~ what happened that caused Maniac to "lose his power" over the McNab boys?
What is a bright, star like object in the galaxy core
I wanna know an integer greater than -3 but less than 3
An example of a primary source is: A. an encyclopedia article B. an email C. a magazine article D. a biography
Spiral Jetty is an example of ________________. a. Environmental works b. Earthworks c. Land Installation d. Groundworks