aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Tara vanderveer thinks pat summitt is equipped to handle her illness because of : ________.
In what ways were the americans completely unprepared for world war 1.
Ms. Morgan plans to serve cookies at a class party. Each package of cookies costs $2.49 and contains 6 cookies. Ms. Morgan has $17.00 to spend. Will Ms. Morgan
What makes the following sentence a weak argument? Earbuds are probably doing serious physical damage to their inner eardrums or even the brain itself, but app
A circular patio has a diameter of 12 feet. Holly is stringing lights around the edge of the patio. Approximately how many feet of stringed lights does Holly ne
what does the word command mean? A to study B to fly with others on C to be at the head of D to be part of
please help me ............................ if u did this on iready help me
What is segmentation? Why is it adaptive?
Who is the best/most important president ever to exist??I feel like it would be Thomas Jefferson or Abraham Lincoln
The smallest independently functioning unit of an organism is a(n) ________. a. cell b. molecule c. organ d. tissue A collection of similar tissues that pe