Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

which event of the french and indian war do you think was the most significant
How many singers are required before the group is considered an a cappella chorus? A. Four singers total are needed. B. Only one or two singers per
84=-19+a/4 wgat is tje answer
Which of the following best describes cognitive processes? A. Cognitive processes are private and unobservable. B. Cognitive processes are theoretical concepts.
28.52 is 36.8 % of what number
What is the equation of the graphed line? Enter your answer in slope-intercept form in the box. [__________]
Read the passage from the poem "El Olvido" by Julia Ortiz Cofer. dangerous to disdain the plaster saints before which your mother kneels praying with embarrassi
A garden has a perimeter of 120 feet. The difference between the length and twice the width is 24 feet. Write a system of linear equations that represents his s
If an object has a mass of 40 kg, what is its weight at Earth's surface?
For an experiment, a student needs a compound that has the following properties. • It dissolves in water. • It is an electrolyte. • It is excellent conductor of