Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

If all angles on two triangles are congruent then can we prove their congruency through ASA? If so what’s the proofs I use
Check The tiles on the left contain functions written using function r g(f) = 2f f(h) = h - 7 h(g) = -4+g
Use the formula to solve the equation x^2 + 9x + 8 = 0.
How many gallons of a 60% antifreeze solution must be mixed with 70 gallons of 15% antifreeze to get a mixture that is 50% antifreeze?
Hi everyone! I would be really glad if anyone could help me solve these step by step, I tried solving it on my own and viewing lessons, but I still don't unders
How to write a report on an excursion
The first part is How many halves are in 8 2nd part is 16 Thank me later:)
Does anyone know the answer
Could someone help me with my math lab
What does the symbol indicated by the arrows most likely represent? a hurricane low pressure high pressure high temperatures