Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

Solve the formula for the variable h f=6gh
Which river is East of the Andes Mountain?
The thumb is blank to the index finger
How do physicists use measurements to understand the natural world?? Use scientific language to describe your evidence.
Which company developed the first digital camera? How many pounds did this camera weigh?
The length of a rectangle is twice the width. If the perimeter is 96 cm, find the length of the rectangle.
Which tool might be used to limit imports from Cuba but maintain exports to Cuba? a. embargo b. NAFTA c. sanctions d. restricted trade routes
Interpret this statement: competence builds confidence, and confidence builds competence.
A 12,000-lb killer whale might eat as much as 14,000 lb of fish per month (assume a 30-day month). If the average weight of a certain type of fish is 3.4 oz, es
Which one of the base sequences are accurately paired? G with C G with A T with C C with T