trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

a recipe calls for 2 L of water and 1 L of milk. How many mL is this combined
food couldn't reach the stomach without the esophagus and what
The 1994 Cairo Conference addressed the main issue of _____. A. natural disasters B. political instability C. overpopulation D. men's rights
Following the end of British colonial rule in India in 1947, the Kashmir region experienced several wars and a great deal of unrest because
Express 0.8211 in exponent form
Which zone is located between the low-tide and high-tide limits?
Which of the following is generally considered not to be characteristic of the Democratic party? regulating business activities environmental standards conserva
In the context of European colonization, Portugal controlled Mozambique and A. Kenya B. Angola C. Madagascar D. Congo
solve algebraically x-5=x^2+5x-17
Identify the independent and dependent variables. The number of campers decreased, so fewer counselors are needed. A. The independent variable is number of co