trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

Which park contains a canyon that is 10 miles (16 km) long with walls that reach 3,000 feet (910 m) high?
kayla's class went on a field trip to an aquarium . one tank had 30 clown fish. She miscounted the total number of clown fish in the tank and recorded it as 24
which sentences in this passage introduces a new topic that might begin a new paragraph
The workers in the United States, Canada, The Netherlands, Germany, and Japan are the highest paid and most productive workers in the world. Which of the follow
find the distance and airplane travels if it goes 400 miles per hour for 3 hours.
write a number sentence using division to show what fraction represented on a number line is equivalent to three forths
A struggle or clash that drives the plot is known as __________. A. theme B. point of view C. conflict D. characterization
Vicky came home from the matinee at 5:45 pm.The travel time to and from the cinema was 1/2 hr each way . She spent 2 1/4 hrs at the cinema . What time did she l
what was the tax of 1791 supposed to do
Patty had $110.28 un receipts and $75.52 un expenses.What was her profit?