forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Why did the crew of the Zong ship throw some captive Africans overboard? A. There was not enough space in the ship. B. The captives’ deaths were covered by ins
In act l , scene of Romeo and Juliet , the character of benvolio embodies the archetype of the
Are O, N, and P collinear? If so, name the line on which they lie.
Soundproof rooms take advantage of which property of waves
the number of pages in the US tax code exceeds the number of pages in The Bible by 18528 the combined number of pages in the tax code in the Bible is 21472 how
I need to right a 3 sentences in French about the history of France
Cesar said that 19.2 × 9.5 equals 18.24. Is Cesar's answer reasonable? A. Yes, Cesar's answer is reasonable. B. No, Cesar's answer should be closer
help plz, write and solve an equality for this
plzzzzzzzz help me.....
Choose which best explains the distributive property. a property of the real numbers that states that the order in which numbers are added or multiplied does no