forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

A concession stand sells apple cider for $3.35 a cup and donuts for $2.45 each, on Saturday the stand sold 126 items and made $362.70 how many cups of apple cid
What does the ideal gas law describe
What is the best metric unit to use for the mass of a grasshopper
what’s the answer ... ?
AWord1 dsconcertina2 centSynonymb eCoor4 simplisticfeesuppressnoticeescapeemain1. dingyabstaincleanforHigiesippantrecuperate90 disorientedا سبانيامنconfused I s
Which of these would you primarily consider while gathering supportive evidence for your paragraph of an interpretive essay? A. Text that justifies the thesis
please help Regarding early reports of the Holocaust during World War II, the immediate response by President Roosevelt and the United States government w
Please help!! I will mark brainliest!!
What is the least common multiple (LCM) of 15 and 45? A. 15 B. 675 C. 45 D. 90
please help on #17 thank you!!