We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is most important in classifying two groups of bears into the same genus? A. similar diets B. similar genes C. similar habitat D. similar
A certain animal in the zoo has consumed 39 pounds of food in six days. If it continues to eat at the same rate, in how many more days will its total consumptio
What is a sound wave?
What is a sound wave?
If 3x – 10 = 17, what is the value of 6x + 20 ?
A patient needs to receive 35 mg of amoxicillin orally. The drug is available in a strength of 100 mg/tsp, How many tsp of the drug must the patient swallow to
reduce 15 1/4 +1 1/2 +3/20 to lowest term.
it is asking me to insert parentasies
which number is 100 less than 38 tens
The weekly sales of a magazine increased from 500,000 to 600,000. By what percentage did the magazine sales increase?