jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

last Saturday, the movieplex theater sold 1456 tickets. the theater sold 6 times as many regular-price tickets as it sold discount tickets. earl says that the e
-5g+2.3= -18.8 im in seventh grade and can't figure out this equation... ughhh
what is the metaphor in the sentence "time was the great millstone, which ground is to dust like kerneled wheat?"
The United States can be described as both indirectly democratic and parliamentary confederal autocratic federal
Greenland, the largest island in the world, is 21 times larger than Iceland. The combined area of Greenland and Iceland is 880,000 mi2. Write an equation to fin
Questions: 1. What is your weather forecast? 2. Was your forecast correct? If so, explain why you think you came to the correct conclusion. If not, explain w
When scientists read research articles in scientific journals, they apply skepticism in order to a. revise the conclusions. b. describe experimental procedures.
one main advantage of CD-ROMs is that
How do you solve the answer to this -6(-3)(-2)
A carpenter needs to make 60 dowels. Each dowel must be 6 inches long. The wood from which the carpenter will cut the dowels comes in 4-foot lengths. What is th