aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

determine if the data comes from a linear function or an exponential function. Then, enter the equation for the function. X=0,1,2,3,4 f(x)= 567, 189, 63, 21, 7
Read the excerpts from Articles I, II, and III of the Constitution. Which founding principle is expressed in these Articles?Article I, Section 1All legislative
Which types of triangles can have three angles that measure less than 90°? equilateral triangle acute triangle isosceles triangle right triangle
What reasons does Justice Black give for upholding the order that led to the internment of Japanese citizens?
How did geographic factors encourage or hinder expansion and interactions in Greece?
Weather can change from day to day, but ____ does not. O A. air O B. the Earth O C. the atmosphere O D. climate
I need theses answers ASAP please!!
ow can you get better grades ? Any study methods with all subjects​
Plz help me...Urgently Needed!!!​
The story’s ___ introduces the reader to the main character, setting, and conflic. A. Falling action B. Climax C. Conclusion D. Exposition