gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

آپ پرندوں کے بارے میں کیا کیا جانتے ہیں؟​
{(-3, -8), (-2, 9), (1, -1), (5, 3)}
Tickets sold for $3.50 and student tickets sold for $2.20 On a given night, 321 tickets were sold for $937.50. How many of each kind of ticket were sold?
Compare the slope in the equation y = 3/5x - 5 with the slope shown in the ordered pairs below. Which has a greater rate of change.
COMPARING AND CONTRASTING How were the explorations of John Cabot and Pedro Cabral alike and different?
What is the importance of free thinking? Do we truly have freedom of thought or is our thought controlled?
Why are nonrestrictive clauses used? pls help me Connexus A: to complete a sentence B: to ask a question C: to make a conclusion D: to add detail
beinkin shop did not have the pe kit because answer alternative sentence​
A coconut is attached to a palm tree 7.25 m above the ground. It has a PEg of 87.4 J. What is the mass of the coconut? (Unit = kg) HELP ME PLEASE
I do not get this pls answer