jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

True or false seven states were needed to ratify the constitution
Cette phrase est grammaticalement correcte. Les films qu'ils ont vus sont méxicains. True False Cette phrase est grammaticalement correcte. L'amie qu'elle a pa
The anti-federalists feared the adoption of the constitution would lead to select one: a. attacks on property rights b. attacks on slavery c. a weak national go
it is 240km from monroe to boston.How much will it cost to drive from monroe to boston if the price of gas is $3.75 gallon and your car gets 27 miles to the gal
Occurs when a melt is produced when the minerals with the lowest melting temperature melt, while the other minerals remain solid.
Your team dives for 28 lobsters over 7 days. What is the average daily lobster catch?
can someone help me with this
Let's write describe that your a grandfather and you visited a zoo what did you do there
Each statement describes a transformation of the graph of y = x2. Which statement correctly describes the graph of y = (x + 4)2 - 7? A. It is the graph of y
Which theory states that the harsh penalties for "lower-class" crimes, such as burglary, can be seen as a means of protecting the privileges of the "haves" from