jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

In the square pyramid below, line segment AB is parallel to line segment ___.
“Do You Think Women Experience Pain Differently Than Men? Why Do You Think This Is?
Zn(s) + 2HCl(aq) > H2(g) + ZnCl2 (aq) When 25.0g of Zn reacts, how many mols of HCl are consumed? A. 0.0171 B. 1.5 C. 0.76 D. 22.4 E. 0.38
If your front lawn is 18.0 feet wide and 20.0 feet long, and each square foot of lawn accumulates 1450 new snowflakes every minute, how much snow, in kilograms,
Which of the following are examples of irrational numbers? Select all that apply. A. [tex]\sqrt{4} +\sqrt{16}[/tex] B. [tex]\sqrt{5} + \sqrt{36\\}[/tex] C. [tex
Guys can you help me with this FAST!!
what is the value of 125 ⅔ ?​
PLEASE HELP.. Sharlene purchased a new truck, whose value over time depreciates. Sharlene's truck depreciates according to the function y = 46,638(0.78)x, where
a client arrives at the physician’s office stating dyspnea; a productive cough for thick, green sputum; respirations of 28 breaths/minute, and a temperature of
anthropologists attempting to understand humans and their interactions must contend with the idea of as both a definition and theoretical framework.