whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Alexander the Great was born in the year 356 BC. Alexander Graham Bell was born in the year 1847. What is the difference in ages between the two Alexanders?
What are crystalline solids? A. Solids that break apart in jagged pieces B.solids with heterogeneous organization C.solids with a random atomic structure D.sol
Graph the solution to the inequality |y+5|> 2
bromine is a liquid at a room temperature. the volume of the sample of bromine is measured in a 50 mL beaker and a 100 mL beaker. how will the two measurements
8+12:4-6x2+5 How do u get the answer
If a coach costs £220 to hire, what will the cost be if the coach company raise their price by 12%?​
HELP ME PLZZ I NEED HELP
Please help!!!! I struggle in math so if you could help thatd be amazing
What are the 4 parts of cell theory???? List like 1. 2. 3. 4.
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz