whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Why does a pendulum eventually stop swinging?
would you rather be a senator or a representative member? why or why not?
Put brackets in the expression below so that it's value is 45.024. 1.6 + 3.8 * 2.4 *4.2 (*= times )
How long did mummification go for poor Egyptians?
A box contains bags of crisps. Each bag of crisps weighs 25 grams. Altogether, the bags of crisps inside the box weigh 1 kilogram. How many bags of crisps are i
what is the sum of 6 7/8 + 4 5/8
true or false? Three common voltage sources are batteries, solar cells, and generators.
copy this figure onto grid paper. draw line to divide the figure into 4 congruent polygons. how do you know the ploygons are congruent
How many light sources do you know Pls list them
Why was there growing involvement of the USA in Europe in the years 1945-48 ??