Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

I know it is easy i just don't want to mess up need help to make sure ????!!!!
I need help with spanish please help me
Which of the following statements does NOT correctly describe the results from cloning dairy cows? Cloning of dairy cows increases the production of dairy milk.
What two groups were involved in a major religious controversy during the 1920s?
Which of the following is a measurement of motion, with the derived units in m/s?
Hakeem's rock collection has 25 fewer rocks than Claudia's collection. Hakeem's collection contains 125 rocks. Which equation can be used to calculate how many
What happens during primary succession?
What did the monroe doctrine officially end? a. the era of european colonization in the americas b. french dominance in the americas c. policies of british n
Although you can see the pencil, it appears broken in the glass of water. This is because A) electromagnetic waves cannot travel through solids. B) electromagn
Select the vocabulary word that best completes the sentence below.After Raphael found out that he was allergic to tomato sauce, he had a strong _____ to Italian