Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The original reason for the rise of the kingdom of Ghana was its water resources. its commerce in silk. its religious ties to the Byzantine Empire. the role it
What is the unit rate if 12 pairs of socks sell for 5.79?
Write five names for 1/4
Which is most likely to happen to a population that becomes anatomically isolated from the rest of its species? a. The entire species will become extinct. b. Th
Imagine that you're doing an experiment that requires you to smell the odor of a chemical solution in a beaker. Which procedure should always be followed? a. Wa
Why was self sufficiency important to a country practicing mercantilism?
Why are nutrients from fertilizer harmful to aquatic ecosystems? a. They cause an increase in fish populations. b. The increase in algae population reduces oxyg
Give the chemical name and formula for limestone.
phone plan. The monthly cost c of marge's phone plan is given by c=40 + m, where m is the number of extra minutes she uses in that month. Name the slope and y-i
Which of these examples describes a pioneer species that is starting primary succession? a-ferns growing at the base of trees in a forest after a fire b-grass g