aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Help?!? 1. What part of speech is the word in ( ) ? Brian walked (slowly) home, as the day was so warm and pleasant. Noun Verb Adverb Adjective 2. Identify
Can naranja be a Spanish word for the color or can it just be used for the fruit?
in your own words define "standard written English"
which of the following are valid names for the given triangle?
An item in a store has price P. It is discounted 10% to P - .10P. After a few days it still hasn't sold so it reduced by 20%, down to (P - .10P) - .20(P - .10P)
Noah’s Family car has old tires that were worn down. Explain how this could have contributed to the car accident
Line $\ell_1$ is horizontal and passes through $(1,1)$. Line $\ell_2$ is vertical and passes through $(2,2)$. Find the point of intersection of $\ell_1$ and $\e
What was the major reason for the cycle of debt and poverty most sharecroppers experienced despite their hard work? A. Sharecroppers and landowners lacked the e
helppppppppp?!!!:)???
What is the least angle of rotation (if possible) for the following figures? Regular pentagon, square,rectangle