im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

which of the following literary works would have most likely been opposed by a southern plantation owner. A. common sense B. poor richards almanac C. uncle tom
50 Points | Use Markup If Possible | Giving Brainliest | Reporting False Answers |
Otero translated the phrase "three less than a number" into the expression 3 minus x. Which best describes the accuracy of Otero's expression?
A player in a game must roll a fair six-sided number cube and then flip a coin. What is the probability of a player rolling 4 and then flipping a heads?
Which of the following is not a cause of mutation? A. Errors during replication B. UV radiation C. Oncogenes D. Harmful chemicals
what is the Dred Scott decision and how did it contribute to the causes of the civil war? I will give 40 points
What is 1/12 cups converted into ounces?
Which relationships describe angles 1 and 2?
我想暗戀。 但這嚇到我了。 我害怕。...
HELP giving brainlest and more points