im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best explains how a dog is able to ingest and digest food, and remove waste products from its body? Choose 1 answer: A. A dog has systems
how to stop thinking about certain things and hobbies to occupy yourself with in your free time
A circle has a circumference of 1474 inches. What is the diameter of the circle
A trellis is a system of overlapping wooden slats created for a vegetable or flower vine to grow on. What must be the value of x so that the two slats will b
PLEASE HELP!!! 10 BRAINLY POINTS Solve the system of equation using substitution
pls answer quickly and lots of details
A jet airliner is cruising at high altitude at a speed of 850km/h.This is equal to 0.85 times the speed of sound at that altitude .What is the air temperature a
Which objects would cause refraction of light? (Select all that apply.) eyeglasses wooden boxes magnifying glasses prisms
what’s The definition of appeal
hey help! pls help me