schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

How did Leonardo da Vinci's notebooks demonstrate the inventiveness of the Italian Renaissance?
Jake cat is gaining 4 ounces every two weeks how many pounds will his cat weigh after 16 weeks
Jakes has $20 to spend on notebooks and pencils the notebooks and pencils. the notebooks cost 3.25 and the pencils cost $.50 what is the maximum number of noteb
he punctuation shown in the MLA Guide is only a suggestion; other punctuation might be used depending on the situation. true or false
A balanced chemical reaction obeys the law of... A) ideal gases. B) definite proportions. C) conservation of matter. D) conservation of energy.
1. What additional evidence demonstrates that the conflict in Xinjiang is a cultural one?2. To what other categories might the conflict in Xinjiang belong?
_____________mucho calor. Hacía Hizo
A major reason that the renaissance began in italy was that ?
5-2xless than or equal to -3=
what goods were important to the indian ocean exchange