harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Ashira has $40 to buy 5 plants. Let p represent the price of a plant. Which expression shows how much change Ashira will receive?
338x4 estimate then find the product
An airplane is at rest on a runway. It accelerates at 10 m/s2 for 15 seconds. How fast is it now traveling?​
[tex]Write\; an\; equation\; for \;the \;following...\\1...\;(-1, 1), slope = 4\\2...\;(1, 5), slope = 3\\3...\;(-2, 2), slope = -5/6[/tex]
¿Bailaste mucho en la fiesta?
An object moves in a straight path. Its position x as a function of time t is presented by the equation x(t) = at – bt2+c, where a = 1.4 m/s, b = 0.06 m/s2 and
Sam invests $9,400 in a fund yielding 5.2% simple interest annually. At the same time, Pat shops around for a better interest rate and invests $9,400 in a fund
Is how is bug blood different from juman blood a testable question?
How did the development of agriculture during neolithic times impact those living in the Middle East? A It led to a return to a primarily nomadic lifestyle. B.
a foot is 12 inches. a yard is 3 feet. what fraction of a yard is 8 inches