harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Which civil rights tactic was most directly responsible for African Americans' gaining equal access to the ballot box, especially in southern states, during the
Compared to the nucleus 5626Fe, what is the radius of the nucleus 112 48Cd?
Which of following most accurately describes when investigators pursuing phs funding are required to disclose their significant financial interests to their ins
Tansley's experiments with bedstraw (galium) showed that when two closely related species of bedstraw are grown together,
translate En nuestro viaje, vamos de Miami ¿adónde?
A train travels 120 km In 2 hours and 30 minutes what’s its average speed
How were the smith act and huac supposed to discourage communism in the united states?
In Kendra’s class, 40 percent of the students earned an A on the math test. Twenty students earned an A. Kendra needs to find out how many students are in her c
In Kendra’s class, 40 percent of the students earned an A on the math test. Twenty students earned an A. Kendra needs to find out how many students are in her c
if you earned $10 per hour and worked 40 hours a week, your gross pay would be