agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

On average, girls mature __________ compared to boys.A. about two years earlierB. about two years laterC. at about the same timeD. about a year later
2x+5y=60 2x-5y=-20 Please show work!
Write a rule using numbers to find the number of squares in any figure in the pattern
Instructions:Select the correct answer. The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price
How to find an area of this figure?: thanks!
You are planning on attending college after graduating from high school. you want to become a middle school math teacher in your home state. what factors should
How did the fourteen points explain a new philosophy of u.s foreign policy?
In straight-line depreciation, if a car is purchased for $28,000 and is depreciated over 10 years, then what is the annual depreciation amount? A. 2000 B. 2400
Which of these can we written as an equation? A. Two times 0.75 plus m B. Three is less than twice a C. Half the product of 5 and j D. Four times n is 24
fill in the other coordinate for the line 3x-5y=2: (4, )