agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

Kelsey did the following division problem. Her teacher says that the quotient she found is wrong. -2 ⅚ divided by 1 ⅓. -17/6 divided by 4/3 -6/17 ∗ 3/4 -6*3/17*
A electric engine transfers 300j into kinetic energy, 280j into heat energy, and 160j into sound energy. What is the efficiency of the motor? need help asap
Giving away brainleyist so say hi
which of the following is a run-on sentence because of sarahs hard work, her boss gave her a raise
WILL MARK BRAINLIEST Which was a negative outcome of the Dawes Severalty Act? A. American Indians acquired very large tracts of land that they could not reach
Click Reset. Next to Vegetation, select High. Click Play. Compare the end result of 2,000 years of erosion with high vegetation to erosion with low vegetation.
How did technology, natural resources, and transportation support the growth of industrialization in America between 1870 - 1910?
what are the names of the "subunits" within the myofibrils that run the length of skeletal muscle fibers?
f(x) = -5x + 15 when x = 12
Someone please help will give Brianliest for the 100% right answers