27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

How do you use Bill of rights in a sentence
During the Renaissance, along with the importance of God, who else did people had value?
What do you think was the most serious problem faced by settlers in Virginia? Why?
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?
luisa has 183 pennies. hert dad gives her 128 more write a number sentence to show many pennies luisa has now
what is the fraction ten twelfths in it's simplest form ?
What Is the Richest Country in the World?
Sam and lou need a total of 1 foot of wire for a science project.sam wire is 8 out of 2 n lou is 7 out of 8.Do they have enough.
how do I divide a fraction to a decimal
What Should I Know About Nigeria?