27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Red eyes in fruit flies are dominant over white eyes using punnet squares find the possible eye colors of the F1 generation of each of the following crosses Rr
What is 3/4 divided by 1/8
Assignment: advanced study (find one (1) defenition and one (1) example -Classification text - enmeration text - explonation text - recount text
What are multiple alleles
-25°c and -52°c which temperature is lower​
A roll of aluminium foil has a mass of 1.07 kg. What is its mass in pounds? a. 2.36 lb b. 2.36² lb c. 1.07² lb d. 1.07 lb
Segment EF is parallel to BC. Find the measure of segment A F given that AE=20, EB=4, and FC=3. Round to one decimal place if necessary.
A ball is shot out at a speed of 76 m/s At top of the flight, how much GPE does the ball have?
based on the 'night' by Elie Wiesel from the first 5 chapters what do you think about this: Is there such a thing as “Morality” in survival situations? Are huma
marisha played a computer quiz game that had 20 multiple choice questions and 10 True/False questions She got 9/10 of the multiple-choice questions correct,and