kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

If an unknown substance CANNOT be broken down into simpler substances, it is a. a compound. b. an element. c. made of one kind of atom. d. both b and c
Egeus wants his daughter to A. marry Demetrius. B. enter a convent. C. be executed. D. marry Lysander.
Solve p(x+q)=r for x
how many moles are in 82 g of water?
what is the product of its prime numbers of 21?
write 423% as a decimal.
Convert the decimal to a percent. 0.007
When should you suggest a client use progressive muscle relaxation? A. When the client is stressed while driving B. After the client eats a large meal C. Bef
Mentally convert the base ten numeral 77 to base two
in the Dredscottcasethesupremecourtdecided